Nepatříte mezi boháče? Uzavřete si havarijní pojištění

A je to tady. Nastal čas, kdy stojíte před rozhodnutím, zda uzavřete havarijní pojištění nebo ne. Pořád spekulujete, zda to nejsou jen další vyhozené peníze a nevíte. Našli jsme pár informací, které vám při rozhodování pomohou. Čtěte pozorně a na konci článku budete mít v této otázce jasno.

Co to havarijní pojištění vlastně je

Rozdíl mezi havarijním a povinným pojištění se skrývá v tom, koho chrání. Povinné ručení chrání ostatní účastníky silničního provozu – z toho důvod je povinné. A havarijní pojištění chrání jen vás, tedy vaše auto, a je proto dobrovolné. Samozřejmě existují různé druhy a je jen na vás, který si vyberete. Přímá úměra říká, čím více vás havarijní pojištění chrání, tím více vás bude stát peněz. Názorně si to ukážeme na příkladu ČSOB Pojišťovny. Ta nabízí 3 varianty – Standard, Dominant a Premiant. Čím se liší?

V rámci pojištění Standard vám pojišťovna nabízí:

  • živelné pojištění
  • pojištění střetu se zvěří a poškození zvěří
  • pojištění střetu, pádu a nárazu vozidla
  • pojištění škod způsobených vandalismem
  • asistenční služby

V případě havarijního pojištění Dominant si trošku připlatíte, ale váš vůz bude chráněný i proti odcizení. A to zejména v naší zemi vyplatí. Víte, jak často se u nás kradou auta? Každých 40 minut hlásí řidiči odcizení svého vozidla. V případě třetí varianty, tedy Premiant, navíc získáte také garanci pojistné částky (GAP), díky které vám pojišťovna v případě totální škody nebo odcizení garantuje krytí do výše pojistné částky vašeho automobilu.

Nepodceňujte spoluúčast

Na nové auto si zřejmě havarijní pojištění sjednáte automaticky. Tady není o čem diskutovat. A na ojeté platí jedno jednoduché pravidlo: Jestli aktuálně nemáte dostatek peněz na nové auto, nechte si pojistit to staré. Poradíme vám, na co si při sjednání dát pozor. Při uzavírání smlouvy se zajímejte o spoluúčast. To je částka, kterou se podílíte na způsobené škodě. Pozor. Tato hodnota se uvádí v procentech i v korunách. Zjistěte si výši obou, abyste se pak nedivili zbytečně vysoké částce, kterou musíte po nehodě uhradit. Klidně si nechte zhotovit kalkulaci pojištění s více variantami spoluúčasti.

Havarijní pojištění se tedy vyplatí uzavřít všem lidem, kteří v kapse nenosí balíček peněz na nové auto. Zeptejte se třeba na zkušenosti svých známých, nebo zavolejte přímo do pojišťovny a poraďte se, co by pro vás bylo výhodné. Ptejte se na vše, co vás napadne. Ať máte jasno. Například v ČSOB Pojišťovně vám vždy velmi rádi pomohou.