Investujte do pozemků. Proč je ideální doba?

Neustále se tvrdí, jak jsou nedostupné byty, o domech ani nemluvíme. Ale různé pozemky a parcely? Jejich ceny také stouply, ale představují mnohem atraktivnější investici.

Investice do pozemků. Proč se vyplatí?

Jakmile se dnes mluví o bydlení, stále se skloňuje, že běžní lidé nemají šanci dosáhnout na něco vlastního. I dříve však platilo, že je výhodné umět dobře kombinovat. Je sice jednodušší vybrat si dům podle designu a zaplatit hotovou věc. Jenže ušetřili byste například, kdybyste koupili pozemek a na něm si nechali vystavit nemovitost, například lacinější dřevostavbu. Jen je to složitější proces. Pozemek je navíc lepší investiční příležitost, pokud se o ni nechcete příliš starat. Stačí ji jen sekat a prakticky netřeba nic víc. Pokud máte někde dům, kde nebydlíte, chátrá a rekonstrukce stojí nemalé peníze. Pozemek sám o sobě stoupá na ceně a nijak vás neobtěžuje.

Jak vybrat pozemek?

Jestli si chcete koupit pozemek, zjistěte si, jaké je v místě podloží, aby bylo stabilní pro dům. Nestačí si říct, že lidé v okolí mají domy, takže ono vám to tam bude stát také. Nevíte, jak mají tamní obyvatelé nemovitost podpořenou, zpevněnou, třeba to stálo moc peněz. Také zvažujte, jestli se v okolí třeba nechystá obchvat. Rekognoskujte terén. Jaká je v místě občanská vybavenost? Nejsou zde lidé ze sociálně slabších rodin? Nehrozí zde kriminalita? I to pak může znehodnotit cenu pozemku. Pamatujte také, že čím více kolem sebe máte, tím lépe. Ne, že byste měli být asociálové, kteří se nebaví se sousedy, ale soukromí je soukromí. Pozemek by měl být rovněž vybaven sítěmi (elektrická, voda, odpady), abyste nemuseli něco složitě zařizovat. Nemyslete si, že to je všude samozřejmostí. A na závěr to nejdůležitější, pokud zde chcete bydlet, musí se vám tu líbit, proto nejdříve danou lokaci poznejte. Třeba si zde udělejte prodloužený víkend v hotelu a poznejte místní kolorit.