Dříve bylo zvykem cestovat do zahraničí výhradně přes cestovní kancelář, která automaticky zajistila všechny potřebné podklady včetně cestovního pojištění. Pro lidi to znamenalo pár set korun navíc a většinou se spokojili jen se základním pojištěním bez dalších výhod a studování limitů. Zkrátka spoléhali na cestovní kancelář, že za ně tyhle náležitosti vyřeší. Dnes však lidé stále častěji vyrážejí a hranice bez spolupráce s cestovní kanceláří a na cestovní pojištění zapomínají. Přitom je to tak snadné.

S průkazkou pojištěnce si v zahraničí nevystačíte

Spousta lidí spoléhá při cestách do států EU na kartičku zdravotní pojišťovny, kterou používají i ve své zemi. Ta však slouží pouze k tomu, aby vám byla poskytnuta neodkladná lékařská péče, nikoliv k proplacení lékařských výdajů (více na toto téma zde). Jestliže se tedy z dovolené nechcete vracet s milionovými dluhy, raději si pojištění do zahraničí zajistěte ještě před samotnou cestou a mějte na paměti, že i jednodenní cesta do zahraničí musí být pojištěna.

Kontrolujte limity, pojistné podmínky i možné výluky

Výjimky z cestovního pojištění se většinou týkají těhotných žen v poslední fázi těhotenství nebo při cestování do rizikových zemí. Pojištění má také věkové hranice. Některé pojišťovny vás zkrátka po dosažení určitého věku již nepojistí. Všechny tyto informace máte obsaženy v pojistných podmínkách, které byste si měli přečíst ještě před uzavřením pojistné smlouvy. Internetová kalkulačka cestovního pojištění vám zase může usnadnit rozhodování o výši limitů a variant připojištění, které se budou hodit zvláště sportovcům nebo rodinám. S dětmi se totiž vyplatí uvažovat i o pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na proplacení škod způsobené třetím stranám.

Nejvýhodněji ho uzavřete na internetu

V dnešní době lez už přes internet sjednat doslova všechno. Výjimkou tedy není ani cestovní pojištění, úrazové pojištění nebo pojištění odpovědnosti. Všechny tyto varianty můžete obohatit i o připojištění na extrémní sporty nebo o zvýšení limitů, které určují vyplacenou částku v případě vzniku pojistné události. Jestliže se rozhodnete uzavřít cestovní pojištění přes internet, měli byste vědět, že je možné sjednat si ho i na poslední chvíli, ale je nutné vytisknout si před cestou zaslané potvrzení o pojištění, abyste měli čím uzavření smlouvy doložit.