Potápění a vysokohorská turistika

Bojové sporty, rafting, sportovní gymnastika, ale i jízda na U rampě či skikros. To je jen malý výčet toho, co je dnes považováno za adrenalinové sporty. Některé z nich vypadají pro běžného smrtelníka nedostižně, ale víte o tom, že za adrenalinový sport se považuje i potápění, či vysokohorská turistika? Tyto aktivity bývají velmi oblíbené, je však potřeba zdůraznit, že i přes jejich atraktivitu, je potřeba myslet na své bezpečí a pojistit se proti úrazům.

Bohužel se k opravdu vysokým horám a k pořádně hlubokému (a vlastně ani k mělkému) moři v Česku nedostanete. Potápění si u nás můžete vyzkoušet ve speciálních bazénech, ale bez krásného pohledu na barevné dno moře plné ryb to není tak úplně ono. Někdy je prostě lepší za adrenalinem vycestovat. Za potápěním je ideální vyrazit do Thajska, do Belize, Karibiku na Maledivy, kde můžete vidět obří rejnokya a manty či na Bali, ale krásně je i u Rudého moře v Egyptě.

Pro potápěče začátečníky je ideální najít ve vybrané destinaci tzv. potápěčskou základnu. Tyto základny disponují jak potřebným vybavením (kompresor na plněn lahví, potápěčská výstroj), tak profesionálními potápěči – tzv. divemastery a instruktory, kteří vás budou mít na starosti. Kurz trvá cca čtyři dny a pokud některé základny nabízejí kurzy kratší, měli byste být napozoru. Na kurzu by mělo být maximálně osm účastníků.

Potápění určitě není pro každého a pokud máte raději hory doporučujeme vyzkoušet již zmíněnou vysokohorskou turistiku. Nádherné Tatry máme hned u našich sousedů. Nicméně pozor, nezapomeňte, že i Slovensko je zahraničí a tak je i tam potřeba zařídit cestovní pojištění. Stejně tak, pokud pojedete na hory někam dál. Oblíbenou destinací bývají Alpy, Dolomity, ale i hory v dalekém Nepálu. Jestliže se chystáte na hory, nezapomeňte si vzít pevné zimní boty, návleky na boty, nepromokavý a protinárazový obal na telefon (pokud jedete někam, kde očekáváte, že bude signál), mapu, čelovku, lékárničku, spacák, zavírací nožík, minimální horolezeckou výzbroj a lezecký materiál, peníze a hlavně doklady a pojištění.