Pokud máte dovolenou v zahraničí teprve před sebou, zřejmě vás zajímá, co všechno byste si měli přibalit do svého kufru. Ještě než se odjedete válet na pláž a užívat si teplého moře, sjednejte si cestovní pojištění, bez něhož byste v současné době neměli vyrážet za hranice naší republiky. I když se chystáte pouze ke slovenským sousedům do proslulých Vysokých Tater, neměli byste na cestovní pojištění rozhodně zapomínat, protože se z něj hradí veškeré výlohy na zdravotní ošetření, hospitalizaci či převoz domů v případě, že by se vám něco stalo.
Zákon schválnosti neustále funguje, a to zejména v okamžiku, kdy to nejméně očekáváte. Jestliže jedete pouze kousek za hranice Polska, Německa, Rakouska či Slovenska, a to na jednu noc, zřejmě si říkáte, že to bez cestovního pojištění zvládnete. Stačí si však vyvrtnout kotník či zlomit si ruku a neštěstí je na světě.
Cestovní pojištění dnes sjednáte online
Obrovskou výhodou digitální éry je, že nemusíte chodit na pobočku konkrétní pojišťovny, ale všechno vyřídíte prostřednictvím internetu. Stačí znát jména a příjmení osob, které chcete pojistit, a jejich data narození. Vyplníte internetový formulář, pošlete ho ke zpracování a pojišťovna vám obratem na e-mail zašle informace k platbě a potvrzení, že máte cestovní pojištění sjednané. Podívejte se na 4 rady, jak byste měli při výběru cestovního pojištění postupovat.
1. Jednorázové vs. celoroční cestovní pojištění
V první řadě je nezbytné uvědomit si, jak často během roku cestujete. Jestliže sháníte pouze cestovní pojištění na letní dovolenou, vyplatí se jednorázová varianta. Ovšem pokud cestujete do zahraničí často i během roku, ať už na pracovní schůzky či za rodinou, zvažte celoroční cestovní pojištění, které platí po celý rok na neomezený počet cest do zahraničí.
Třeba u AXA Assistance v případě celoroční alternativy můžete vyrazit během roku kamkoliv a kolikrát jen chcete. I když je zde jedno omezení. Každá cesta nesmí trvat déle než 90 dní.
2. Cestovní pojištění pro sportovce
Důležitý je i účel pobytu. Je totiž rozdíl, zda se budete pohybovat po horách v nadmořské výšce 2 000 metrů nad mořem, jezdit na vodním skútru, nebo se pouze opalovat na pláži. Pro sportovní nadšence je připraveno také speciální připojištění, jež se vztahuje i na zranění při rekreačních sportech.
3. Připojištění zavazadel
Bez zavazadel pravděpodobně nevyrazíte. Když cestujete automobilem, zřejmě se bez připojištění zavazadel obejdete. Opačná situace nastává při cestování letadlem či jinou formou (vlakem, autobusem). Zavazadla si v takovém případě určitě připojistěte, nikdy totiž nevíte, kam se zatoulají. Ztracený anebo rozbitý kufr na letišti není nic výjimečného.
4. Pozor na asistenční služby
Co cestovní pojištění, to jiné asistenční služby. U každé pojišťovny dostanete jinou kvalitu služeb, na což byste se měli také zaměřit. Jakmile nastane nějaká krizová situace, určitě oceníte nonstop asistenční služby.
Cestovní pojištění vás ochrání. Při sjednávání daného produktu u AXA Assistance stačí vyplnit jednoduchý formulář, do něhož zadáte typ pojištění, počet osob, věk, cílovou destinaci a termín, kdy odjíždíte a kdy se vracíte. Ještě si vyberete variantu, přičemž doporučujeme sáhnout po možnosti Excelent, která zahrnuje vše, na co si jen vzpomenete. Sice je dražší, ale vyplatí se mnohem více a oceníte ji, zejména když se něco stane. Dále si můžete připojistit rizikové sporty, pracovní cestu (v případě manuální práce), chronické onemocnění a podobně. V nabídce je ještě připojištění zvané Dovolená bez starostí, v rámci něhož jsou hrazeny i výlohy na veterinární péči, pokud s sebou berete čtyřnohého mazlíčka.