Známe to asi každý – syndrom vyhoření ze současného zaměstnání. Pokud je to i váš případ, věřte, že to samo od sebe prostě neodezní. Ještě nějakou dobu se budete v práci trápit, než vám dojde, že výpověď a nová práce jsou prostě jediné východisko z této nešťastné situace. Jak ji ale dát, aby vám to nezpůsobilo ještě spoustu dalšího stresu?
Co když mi šéf výpověď nepřijme?
„Cože? No na to zapomeň, žádná výpověď a vrať se zpátky ke stolu!“ – to je většina reakcí, když dojdete za šéfem s výpovědí. Myslete ale na to, že nevolnictví bylo již dávno zrušeno a šéf nemá právo vás v práci držet. Samozřejmě, má právo vás propustit až po dvouměsíční výpovědní lhůtě, nicméně většinou se dá domluvit, že vás propustí ve chvíli, kdy za vás najde náhradu, které vy samozřejmě předáte veškerou agendu a vše ukážete.
Výpověď je vždy nutno podat písemně – ústní výpověď totiž není platná. Vždy mějte připraveny dvě kopie – jednu pro vás a druhou pro šéfa. Hlavně si ji nezapomeňte nechat podepsat! Pokud vám ji nadřízený prostě odmítá podepsat, nic si z toho nedělejte. Pošlete ji do firmy poštou na dodejku. Vždy si ale pohlídejte, aby vám v práci vystavili zápočtový list vzor.
Ukončení pracovního poměru dohodou?
Pří téhle formě výpovědi se můžete vyhnout dvouměsíční výpovědní lhůtě. Zkuste se se šéfem prostě domluvit na konkrétním termínu, ke kterému potřebujete, aby vás propustil. Vždy ale musíte dodělat veškerou svou práci a vše, na čem se domluvíte.
Výpověď ve zkušební době vzor
S touto výpovědí je to vlastně úplně nejjednodušší. Zpravidla máte v novém zaměstnání vždy tři měsíce zkušební dobu. Pokud v této době zjistíte, že nejste z prací spokojeni, můžete prostě odejít ze dne na den po podání výpovědi. Bohužel stejně tak ale má možnost váš šéf přijít a dát vám okamžitou, pokud nebude s vaší prací spokojen.