Jak ochránit domácnost před bleskem?

Blesk je jakýmsi elektrickým výbojem mezi mrakem a zemí. Tento výboj se dostává až na desítky tisíc ampér a k teplotě okolo tisíce stupňů Celsia. Díky tomu dokáže způsobit požár domácnosti, úmrtí lidí a zničení veškeré elektroniky. Sice je pravděpodobnost úderu blesku do vašeho domu poměrně nízká, ale jeho účinek má natolik devastující efekt, že se rozhodně vyplatí před bouřkou bránit.

Pořiďte si kvalitní hromosvodovou soustavu

Ať si přečtete cokoliv, tak se pořízení hromosvodové soustavy nevyhnete. Je to jediné stoprocentně účinné zařízení, která ochrání vás i váš dům. Funguje tak, že jímací tyč svede úder blesku do jímacího vodiče, následně ho přesune do uzemňovací soustavy v zemi. Tato soustava chrání vnějšek budovy a obyvatele domu před požárem. Jelikož se jedná o velice důležité zařízení, je potřeba svěřit návrh hromosvodu i jeho následnou instalaci profesionálům. Nezapomínejte ani na pravidelnou revizi, jež je potřeba vykonávat alespoň jednou za 5 let. Jak revizi, tak samotnou instalaci je možné zařídit u firmy HromoElektro.

Vypojujte své elektrospotřebiče

I přestože je hromosvod poměrně účinné zařízení, nemusí vždy nutně ochránit vaši elektroniku. Před bouřkou či vaším odjezdem z domu je dobré vypojit vše ze zásuvek. Jedná se o veškerá zařízení od počítače, televizi přes topení či pračku. V opačném případě riskujete snížení jejich životnosti či poškození. Vypojení elektroniky je i výhodné ohledně spotřeby – nezapojená elektronická zařízení nežerou žádnou energii.

Vyzkoušejte přepěťovou ochranu

Přepěťová ochrana vás neochrání jen před bleskem, ale celkově před jakýmkoliv elektrickým vypětím. S množstvím elektrických zařízení v našich domácnostech se tato investice asi vyplatí, ale pozor. Zachrání vám elektroniku, při požáru po úderu blesku vám bude přepěťová ochrana k ničemu.

Závěr

Nejlepším řešením je kombinace všech zmíněných řešení. Hromosvod vám zachrání život, vaše obydlí a dost možná i elektroniku. Jakožto podporu k hromosvodu před bouřkou vypojujte své elektronická zařízení, abyste zamezili případným ztrátám. V případě velkého množství elektronických zařízení a nemožnosti je všechny vypojit, lze vsadit na přepěťovou ochranu.