Hledáte pronájem bytu v Plzni a přemýšlíte, jak si ho zajistit co nejrychleji a zároveň za přijatelných finančních podmínek? Uvažujete jakou cestou se vydat, aby byla snadná, krátká a přinesla vám co nejlepší výsledek? Zajímá vás také, na co si dát pozor, až budete podepisovat nájemní smlouvu a přebírat byt do užívání? To jsou rozumné otázky a my vám s jejich zodpovězením dnes pomůžeme! Realitní trh je totiž nejen velmi široký a pestrý, ale s trochou nadsázky také připomíná džungli. A přestože aktuálně platný občanský zákoník myslí na práva nájemníků více než v minulosti, informovanost a opatrnost se určitě vyplatí! Můžeme začít?

Pronájem bytu nejen v Plzni je rok od roku nákladnější

Celá poslední dekáda se nese ve znamení razantního zdražování tuzemských nemovitostí. Jistě jste si vysokých cen také všimli. Bydlení je v České republice drahé jako nikdy dřív a fakt, že se svižný cenový růst vlivem pandemie nemoci COVID-19 na pár měsíců přibrzdil, na věci nic nemění. Praha už je nejdražší ve střední Evropě a další velká města jako Brno, Hradec Králové, Olomouc nebo právě západočeská Plzeň jsou jen o pár kroků pozadu. Namítnete, že se vás vysoké pořizovací ceny tuzemských nemovitostí netýkají, protože nechcete nic kupovat, ale hledáte pouze byt k pronajmutí? Omyl! Činže jsou totiž s růstem cen rezidenčních nemovitostí do značné míry provázány a tak stoupají podobným tempem. Každý, kdo je odkázán na život v nájmu, vám nepochybně potvrdí, že je to rok od roku nákladnější. Je tedy zřejmé, že při vašem hledání vhodného bytu bude finanční stránka věci hrát velmi důležitou roli.

Plzeň není jenom pivo!

Hodláte se v Plzni usadit natrvalo, nebo jste se vydali za prací či za studiem? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, snad víte, že Plzeň neznamená pouze pivo světového věhlasu? Se svými 170 tisíci obyvateli je to čtvrté největší město republiky a zároveň metropole Západočeského kraje. Město s bohatou historií sahající až do 13. století, jehož jádro je dík unikátní architektuře už více než 30 let památkovou rezervací. Obyvatelé však nemohou být živi pouze minulostí a tak je pochopitelné, že mají k dispozici veškeré vymoženosti moderní doby. Nákupní i zábavní centra, moderní sportoviště, restaurace a kavárny, kina i divadla. Samozřejmostí jsou také vysoké školy, na kterých lze studovat nejrůznější obory. Láká vás stále zajímavější dráha učitele? Přihlaste se na pedagogickou fakultu Západočeské univerzity! Plzeň je zkrátka moderní sídlo se vším všudy a není divu, že lidí, kteří se sem stěhují, neustále přibývá.

Volné byty k pronájmu – Plzeň (04/2021)

DispoziceVýměraLokalitaPopisČinže
1+kk25 m2Skvrňany1.NP, cihla5 500 Kč
2+kk49 m2Vnitřní Město2.NP, cihla8 000 Kč
2+155 m2DoudlevceV RD se zahradou10 000 Kč
3+kk71 m2Východní Předměstí1.NP, po rekonstrukci12 000 Kč
3+kk90 m2Jižní Předměstímezonet13 500 Kč

500 volných bytů

Jistě vás bude zajímat, že je v Plzni aktuálně k mání přibližně 500 nájemních bytů. Vzhledem k velikosti města by jich mohlo být více, postupně však spolu s novou výstavbou budou přibývat další. K tomu, abyste si dokázali vybrat, ale současná nabídka určitě postačí. K dispozici jsou kromě několika desítek prostornějších hlavně byty malometrážní o dispozicích od 1+kk až po 2+1. O ně je s ohledem na poměrně vysokou cenovou hladinu zdaleka největší zájem, což je pochopitelné. Zajímá vás, kam se při hledání obrátit? Kde jsou vaše šance na úspěch nejvyšší?

Realitní portály jsou nejschůdnější cestou

Přemýšlíte nad tím, jaká je nejschůdnější cesta k nalezení pronájmu? Vyzkoušet můžete leccos. Máte ve městě přátele, známé nebo kolegy, se kterými pracujete? Zkuste se poptat mezi nimi. Dostanete-li solidní nabídku od kamaráda, není asi co řešit. Můžete si také projít inzeráty v novinách nebo na webových stránkách realitních kanceláří a podobné zdroje. Jednoznačně nejlepším a nejrychlejším řešením jsou však tzv. realitní portály. Obvykle sdružují tu nejrozmanitější realitní inzerci. Je-li portál skutečně kvalitní, najdete na něm takové množství systematicky roztříděných inzerátů, že je téměř vyloučeno, abyste si nevybrali. Budete mít navíc tu výhodu, že si budete moct na jednom místě nabízené byty v klidu porovnat a to včetně požadovaných činží. Ušetří vám to nejen čas, ale většinou také peníze!

Smlouvu si v klidu přečtěte!

Je celkem pochopitelné, že budete mít s novým pronájmem spoustu starostí. Stěhování, zařizování bytu, vyřizování nezbytných formalit atd. Rozhodně si však nezapomeňte důkladně přečíst nájemní smlouvu! Každý detail může hrát roli! Jak jsme zmínili hned v úvodu, je nový občanský zákoník do značné míry na vaší straně. To však zdaleka neznamená, že vás ochrání před jakoukoliv vaší chybou! Pohlídejte si především výši nájemného a hodnotu kauce. Velmi důležité je rovněž datum, od kterého je vám byt k dispozici a stejně tak doba trvání nájemního vztahu. Vyžadujte také předávací protokol! V něm je totiž vždy uveden stav bytu v době jeho předání a to včetně opotřebovanosti vybavení atd. Součástí tohoto protokolu by měl být rovněž aktuální stav měřidel energií. Čím víc toho bude tzv. „na papíře“, tím méně problémů vás může do budoucna potkat!

Máte už s hledáním pronájmu zkušenosti? Dobré? Nebo jste zažili i něco nepříjemného?