Investice do zlata je vhodná i pro naprosté začátečníky

Investovat do správné firmy či projektu je pro naprostého nezkušeného laika prakticky nemožné. Případný úspěch je tak víceméně dílem náhody. Nicméně nemusíte své peníze utrácet za firemní akcie či s jejich pomocí podporovat nějaký zázračný vynález. Můžete je využít daleko efektivněji, a sice nákupem zlata.

Zlato je jistota

Důvodem, proč je investice do zlata vhodná i pro začátečníky, je jeho dlouhodobá hodnotová stabilita. Ta ovšem není dána pouze omezeným množstvím žlutého kovu na planetě, ale také jeho užitečností. Pokud se domníváte, že se zlato využívá pouze ve šperkařství, hodně se mýlíte. Mimo jiné je velmi potřebné i v elektroprůmyslu, kde se používá hlavně pro svou výtečnou vodivost.

Běžně se používá v mobilních telefonech, domácích spotřebičích či kupříkladu v počítačích. Díky tomu se nejedná o žádnou virtuální komoditu, ale o skutečně hodnotnou surovinu, o kterou v dohledné době bude stále velký zájem. Cena zlata bude samozřejmě místy klesat, místy stoupat. Kdyby ne, jeho koupě by se nevyplatila. Pořád však bude mít vysokou hodnotu, což třeba pro takové stříbro či jiné vzácné kovy platit nemusí.

Kdy se vyplatí nakoupit a kdy prodat?

Jak bylo řečeno výše, zlato je, co se ceny týče, docela držák. Nečekejte tudíž, že jeho nákupem rychle pohádkově zbohatnete. Můžete si však i tak přijít na docela slušné peníze. Musíte však vědět, kdy je vhodné nakoupit a kdy naopak je výhodné se zlata zbavit.

V případě malých investorů se vyplácí nakupovat hlavně během klidných let, kdy nehrozí žádné velké ekonomické výkyvy. Najít teď takové období je docela složité, ale i v méně stabilních časech se dá zlato nakoupit za docela slušnou cenu.

Naopak během probíhajících finančních krizí je po zlatu jako po jedné z mála investičních jistot obrovská poptávka, která jeho cenu může navýšit do velice zajímavých čísel. Toto je období, kdy byste se měli svého zlatého závazku zbavit. Nemusíte ovšem čekat pouze na vleklou krizi.

Zvýšená poptávka po zlatu může nastat třeba i během zavíraní některých důležitých dolů či kvůli machinacím na burze. V tomto ohledu jsou experti hlavně Číňani, kteří čas od času podle svých potřeb uměle hodnotu zlata snižují nebo zvyšují.

Kterou formu si vybrat?

Jsou lidé, kteří do zlata rádi neinvestují přímo, nýbrž prostřednictvím těžařských společností. Tento krok může být i celkem šťastný, třeba při otevření nového dolu, případně nalezení nové zlaté žíly v tom stávajícím. Většinou jde však o neúměrně vysoké riziko, jelikož těžebních míst spíše ubývá než naopak.

Daleko prozíravější, i když ne tak výnosné, je nakoupit zlaté slitky v podobě cihliček. Vzhledem k tomu, že mohou mít často i milionovou hodnotu, není potřeba toho kupovat příliš velké množství. Stačí si vybrat cihlu, co vám svou cenou vyhovuje a máte vystaráno.

Další možností jsou investiční mince. I ty mohou mít celkem vysokou cenu, i když už jen díky svým rozměrům nikdy nemohou dosáhnout takové hodnoty, jako nejdražší slitky. Mince jsou vhodnou drobnější investicí, jelikož jsou levnější než cihličky.

Na rozdíl od slitků se ovšem mohou pyšnit i velkou sběratelskou hodnotou. Existují třeba speciální kousky s vyobrazenými českému velikány jako byl kupříkladu Karel IV. nebo jinými významnými státníky a osobnostmi.

Takovéto mince se dají použít nejen jako investice, ale třeba i jako pěkný dárek. Často navíc nejde ani o nic extra drahého. Hezký kousek, které dokáží ocenit i vášniví sběratelé, můžete mít klidně i za pár tisícovek.

Nakupujte u prověřených obchodníků

Zlato se nevyplácí nakupovat někde bokem, ale je dobré využít služeb prověřených obchodníků, u kterých máte jistotu, že získáte za své peníze odpovídající kvalitu. Mezi takové se v našich zeměpisných šířkách řadí kupříkladu Pražská mincovna, kde je možné nakoupit jak slitky, tak i mince.