Půjčka bez příjmu již není možná

Bez doložení příjmů si v dnešní době nepůjčíte ani nebankovní cestou

Dostupnost půjček je stále na vysoké úrovni, v nebankovním sektoru je k dispozici několik desítek různých nabídek a je jen na vás, abyste si vybrali tu pravou. Ovšem, zákon týkající se spotřebitelských úvěrů se od prosince 2016 v některých ohledech změnil. Kromě jiného je zapotřebí, aby žadatel o půjčku prokázal trvalý příjem. Může jít samozřejmě i o příjem z podnikání nebo zaměstnání, nabízí se i výměra penze.

Banka chce bonitu, nebankovní sektor příjem

Zatímco v bance bude cesta k půjčce v každém případě o něco těžší, v nebankovním světě je zvláště krátkodobý úvěr velice dobře dostupný. Půjčka bez příjmu je však něco, s čím se už dnes nedá vůbec počítat. Nezaměstnaným nepůjčí žádná firma, je nutné doložit posledních několik měsíčních výpisů z bankovního konta (obvykle postačují tři, ale OSVČ musí ještě dodat i daňové přiznání za poslední kalendářní rok). Pokud jde o starobní penzi nebo takzvanou peněžitou podporu v mateřství, je situace posouzena vždy individuálně, takže není důvod vzdávat něco předem. Když je ale jediným příjmem žadatele invalidní důchod nebo jde o samoživitelku žijící ve společné domácnosti jen s dětmi, navíc s nízkou mateřskou, je šance na úspěch při žádosti o nebankovní půjčku prakticky na nule.

Nebankovní cesta je vůbec nejrychlejší možná

Pokud na peníze opravdu spěcháte, jistě vás potěší, že nebankovní půjčky jsou vyřízené obvykle v řádu minut. Žádné čekání a žádný stres, nekonečné fronty nebo nervy, všechno půjde maximálně jednoduše. Diskrétnost je také zaručena, kromě požadavku na doložení příjmu už mnoho nároků na potenciálního klienta nebude. Na co je ale třeba se připravit, že budete muset vyplnit do internetových formulářů?

  • Jméno a příjmení, kvůli plné identifikaci bude rovněž nutné přiložit oboustranný sken občanského průkazu (cizincům nicméně bude stačit povolení k trvalému pobytu).
  • Místo trvalého bydliště. Stejně jako základní kontaktní údaje, tedy číslo mobilního telefonu, emailovou adresu a samozřejmě i číslo bankovního konta, kam budete chtít peníze zaslat.
  • Důležitá je také bezdlužnost, pokud tedy máte nějaké nesplacené pohledávky vůči konkrétnímu poskytovateli, raději je uhraďte v plné výši – jinak půjčka nebude schválena.

Celá žádost je v každém případě záležitostí několika okamžiků, díky tomu, že se odehraje kompletně online, odpadá i nutnost docházet osobně jednat na kamennou pobočku, kterou ani nemusíte mít ve vašem městě. To by přeci celou věc hodně protáhlo, pokud se nebudete moci například včas uvolnit z práce.

Registry se ale prověřovat nemusí

Je však současně pravdou, že půjčka bez nahlížení do registrů je možná dnes a denně, kdykoliv si jen vzpomenete. Totiž, abyste si půjčili, musíte doložit příjem – ale výpis z registru dlužníků stojí nebankovní společnost řádově několik stokorun. Navíc se na něj bude někdy i dlouho čekat, což by prodloužilo dobu vyřízení žádosti. I proto je efektivní využívat podobný proces u dlouhodobých spotřebitelských úvěrů, ale pro mikropůjčky je podobné zjišťování v podstatě k ničemu. Navíc, jde přeci jen o pár tisíc, takže záruka pravidelného příjmu je prvotní a nejdůležitější jistota. Zákon nic podobného nenařizuje, a proto nebankovní společnosti obvykle podobnou věc vůbec neřeší.

Nesejde na tom, kde vlastně pracujete

A kde si vlastně vyděláváte na chleba? To pro půjčku není podstatné. Můžete pracovat manuálně, v kanceláři nebo na recepci, živit se jako zaměstnanec nebo OSVČ, tedy být takzvaně „na volné noze“. Možností je skutečně mnoho, za trvalý příjem lze za jistých okolností považovat třeba i starobní penzi.